Winners before 1990

Collins Contest Winners: 70s & 80s

1975 Halloween:

Kindergarten & Grade 1 

First Prize - A Halloween Story For You, Marcene Choropita

Grade 2 & 3

First Prize - Musty and The Haunted House, Donna MacArthur

 

Grade 4, 5 & 6 

First Prize - Boobert and His People Halloween, Nona Cronick

 

Poetry Category

First Prize  - The Classroom Ghost and The Spooks Poems for Halloween, Maureen Galway

1985 Dreams and Visions:

Prose by 16-18 Year Olds

First Prize - The Fish Without a Tail, Leonard MacDonald

Second Prize - The Dog that Knew Neitzche, Earl Sellar

Third Prize - The Room Above the Garage, Deanna Blum

Honourable Mention - Scruffy’s Sparkle, Charlotte Hughes

Honourable Mention - The Calling, Danny O’Neill

Honourable Mention - Beyond the Last Frontier, Harold Parlee

Honourable Mention - Stalemate, Pat Brooks

Honourable Mention - Memories, Lorielee Ritchie

 

Poetry by 16-18 Year olds 

First Prize - Aurora Borealis, Tracy Anderson

Second Prize - Blossoming Autumn, Cheryl Chapman

Third Prize - Visionscape, Cari Nobles

Honourable Mention - Time is Passing, Karen Sande

Honourable Mention - The Unknown, Rhonda Hatton

Honourable Mention - Dreams, Lisa Lukac

Honourable Mention - Visions and Dreams, Alison Barber

Honourable Mention - Friendship, David Armstrong

Honourable Mention - Visions of Change, Chelly Johnson

Honourable Mention - Dreams, Tammy Brooks

Honourable Mention - The Human Dream, Gwen Atkinson

Honourable Mention - Deadly Games, Larry Welsh

Honourable Mention - The Garden of Youth, Lisa Lukac

Honourable Mention - The Cross Country Race, Anita Miller

 

Prose by 13-15 Year olds

First Prize - Forever Bewitched, Rochelle Budesheim

Second Prize - On the Ledge, Stephanie Taylor

Third Prize - Holiday Memory, Rebecca Jantz

Honourable Mention - The Tape, Rob Jebb

Honourable Mention - Stub the Cougar, James Preston

Honourable Mention - The Dilemma, Tina Peters

Honourable Mention - Jenny’s Story, Tamara Miller

 

Poetry by 13-15 Year olds

First Prize - Running Free, Sheryl Mueller

Second Prize - Summer Rainbow, Donald Smith

Third Prize - Alone, Noelle Der

Honourable Mention - Dreams, Esther Qualizza

Honourable Mention - My Dream Island, Carrie Jobson

Honourable Mention - The Sun, Rochelle Budesheim

Honourable Mention - Runaway, Eugene Nooskey

Honourable Mention - The Lion, Sherly Mueller

Honourable Mention - The Smile, Ken Partington

Honourable Mention - Love, Cheryll Anne Pandachuck

collins 1988

1988 Beginnings:

Junior High Short Stories

First Prize - Helpless, Debby Doris

Second Prize - Dance of… What?, Crystal Klassen

Third Prize (TIE) - Murder in Disneyland, Helen Mah & The Journey, Marc Novakowski

Honourable Mention -  May the Tears Shed for Me Today, Natasha Watson

Honourable Mention - Assignment Short Story, Murray Thompson

Honourable Mention - Sword’s Bane, Kathy-Jo MacAlister

Honourable Mention - Melissa, Shellene Sieker

Honourable Mention - The Test, Kathrin McLevin

Honourable Mention - My Dog Ate It, Arlene B. Middlestead

Honourable Mention - Super Prezzes, Gary Steinke

 

Junior High Poetry

First Prize - Seascape, Kathy-Jo MacAlister 

Second Prize - Feline Delinquency, David Zinterer 

Third Prize - Reaching, Rena Perrotta

Honourable Mention - Through a Performers Eyes, Rena Perrotta 

Honourable Mention -  Tenting Fun, Diana Davidson

Honourable Mention - Standing Alone, Tammy Wadsworth

Honourable Mention - Like a Glider in the Sky, Erin O’Brien

Honourable Mention - Ben Johnson, Rick Foley

Honourable Mention - The Unicorn, Deirdre Sheehan

Honourable Mention - A Special Place, Rick Wright

 

Senior High Poetry

First Prize - Too Cool, Tina Strehlke

Second Prize - Untitled, Tina Strehlke

Third Prize - Sea Graves, Afton Dana

Honourable Mention - Two Sides, Carlotta Young

Honourable Mention - The Gap, Devon Bryce

Honourable Mention - The Unending Circle of Life, Heather Hutchinson

Honourable Mention - Experiencing Writing, Dawn Harding

Honourable Mention - Knowing Nothing, Lena Gilge

Honourable Mention - A Sinner’s Day Ends, Danny Wong

Honourable Mention -  Just As, Mona Letendre

 

Senior High Short Stories

First Prize - Only In My Dreams, Dwayne Westad

Second Prize - Fact or Fantasy?, Tara Dupuis

Third Prize - Behind Door Number Two... , Devon Bryce

Honourable Mention - The Spazz From Alcatraz, Mike Evans

Honourable Mention - What Price Prestige, Andrew Portwood

collins 1989

1989 The Spirit of Grande Prairie:

Winning Poem - Pre-teen Category 

“214 Place”, Angelique Friedel, Grade 3

 

Winning Story - Teen Category 

“The Spirit of Grande Prairie”, Roxane Wanihadie, Grade 11

 

Winning Story - Pre-teen Category

Getting Sick in Grande Prairie, Jeff Haakstad, Grade 3

 

Runner Up - Teen Category

“Spirit of Grande Prairie”, Nicky Scergie, Grade 11

“A New Life in Grande Prairie”,  Ashley Budreo, Grade 11

“Grande Prairie On My Mind”, Holly Goebel, Grade 11

 

Runner Up - Pre-teen Category

“The Spirit of Grande Prairie”, Jason Olhauser, Grade 3

chat loading...